Putovanja,  Školske kronike

Kod Marije Jurić Zagorke u gostima

Posjetili smo Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke

Tekst: Mia Matković, 2. e

Fotografija: Uredništvo Gizmusa

Vjerujte, nikad žensko srce toliko ne poštuje muškarca, nego kad je sav prožet i predan svojim velikim ciljevima.

                                         Marija Jurić Zagorka

Dana 30. ožujka 2023. godine učenici bjelovarske Gimnazije i članovi školske novinarske skupine, pod vodstvom profesorica Biljane Barišić Mudri i Željke Holjević, posjetili su Memorijalni stan Marije Jurić Zagorke, legendarne književnice, prve ženske novinarke i borkinje za ženska prava. Izlet je organiziran povodom njezine 150. godišnjice rođenja. Učenici su ovim posjetom, uz interaktivno i zanimljivo predavanje gospođe Ane Zbiljski, naučili ponešto o Zagorki i o njezinom privatnom životu koji je bio doista težak, o tome kako se zalagala za prava ostalih žena (kao prva ženska novinarka Obzora), kako je organizirala prve ženske demonstracije 1903. godine protiv vladavine bana Hedervaryja koji je branio ženama da sudjeluju u politici.

U drugom dijelu predavanja, učenici su imali čast zaviriti u memorijalnu Zagorkinu sobu, gdje se nalazi stalna postava knjiga te originalan namještaj i predmeti koje je koristila i sama Zagorka, u sobu gdje su nastajala njezina najpoznatija djela poput Gordana, Crveni ocean, Jadranka, Grička vještica te mnoga druga Zagorkina djela. Na samom kraju predavanja, učenici su sudjelovali u interaktivnom kvizu te pokazali svoje znanje o Zagorki koje su stekli tijekom predavanja, a voditeljicu su nagradili velikim i toplim aplauzom.

Ostavi odgovor