
Kako štede naši učenici?
Utjecaj inflacije na džeparce učenika
Povodom Svjetskog dana štednje, koji je posvećen promicanju i jačanju svijesti javnosti o važnosti štednje za suvremenu ekonomiju i osobne potrebe svakog pojedinca, 31. listopada 2024. godine školske novinarke naše škole provele su javnu anketu o načinu i količini štednje. Na koji način štede srednjoškolci ispitali smo učenike fakultativne nastave Financijska pismenost.
Osobno sačuvam jednu trećinu svog džeparca koji dobijem, primjerice, jednom mjesečno. Ostatak potrošim na užinu i potrepštine, a tu jednu trećinu stavim sa strane i ostavim za nešto što si inače ne bih priuštila, poput elektronske naprave. Nemam savjet za štednju, ali smatram da bi bilo dobro racionalno promišljati o tome koliko čega kupujemo i je li nam to uistinu potrebno.
Izabela Štefković, 3. e
Smatram da današnji srednjoškolci ne uspiju toliko štedjeti pošto je sve poskupjelo, a ni roditelji si ne mogu priuštiti davati veliki džeparac djeci od čega bi im ostalo novaca za štednju. Pod velikim odmorom za obrok potrošim puno jer je sve skupo. Ako uspijem uštedjeti, štedim za nešto što mi roditelji obično ne bi kupili jer smatraju da mi je to nepotrebno. Uspijevam malo uštedjeti i izdvojiti dio novca od džeparca što dobijem te si tada kupim ono što želim.
Jelena Žlender, 3. e
Tjedno dobivam džeparac u iznosu od deset eura. Uvijek pokušavam uštedjeti što je više moguće, ponekad potrošim i više od cijelog džeparca, a ponekad ništa. Nastojim ne jesti u školi i pojesti prije škole jer je kupovanje hrane u pekari dosta poskupjelo. Onaj novac što uštedim, pokušavam potrošiti na potrepštine, njegu kože i kose jer mi je glupo tražiti roditelje da mi kupuju takve stvari. Osim toga, štedim za maturalac kako bih pripomogla roditeljima. Moj savjet bio bi da razmislimo dva puta prije kupovine je li nam to stvarno potrebno ili je to samo naša trenutna želja.
Lucija Trstenjak, 3. e

Od svojih roditelja dobijem džeparac svaki tjedan ili dva. Te novce pokušavam ne potrošiti, ali većinom potrošim na hranu i piće u školi. Trudim se nositi te stvari od doma. Novac često potrošim dok izlazim van. Moj savjet je manje trošiti u školi i ići u jeftiniji kafić. Kada dobijem novce za poklon i ako mi nešto ostane, stavljam sa strane u kuvertu, što će mi poslužiti za autoškolu ili izlet.
Marta Rajković, 3. c

Tjedno dobivam dva ili tri puta novce u vrijednosti dva ili tri eura. Najčešće ih potrošim zbog poskupljenja. Ako si želim kupiti, na primjer sendvič, on košta 2,60 eura. Vrlo često zbog autobusa dolazim rano i tijekom dana odlazim više puta u pekaru. Najčešće pokušavam uštedjeti od rođendana ili džeparca za izlet tako što mi ostane novaca. Taj ostatak mi posluži za školu ili za izlaske. Kada izlazim, pokušavam popiti jedno piće, a ne pet. Savjet: prije kupovine razmislite jeste li sigurni treba li vam nešto.
Magdalena Mlinarić, 3. c

Džeparac dobivam tjedno te pokušavam što više ostaviti sa strane i uštedjeti. Često si doma radim obroke ili pojedem prije ili nakon škole. Štedim za neke stvari koje si želim kupiti, za koje znam da mi roditelji ne bi kupili te ja onda kupim njima ,,iza leđa”. Imam dosta novaca sačuvano sa strane i planiram ga ostaviti za nešto u budućnosti, za što će mi stvarno biti potreban. Savjetujem učenicima da si doma rade gablece te možda smanje izlaske. Na primjer, za kino se potroši puno novaca jer jedna ulaznica košta pet eura, a tu su još kokice i sok.
Magdalena Budinjaš, 3. e
Osobno ne štedim puno jer je sve previše skupo. Često idem na kave s prijateljima što mi oduzme dosta novaca zbog poskupljenja kave. Uspijem uštedjeti jedan posto od svog mjesečnog džeparca. Ostalima koji žele više štedjeti preporučujem nošenje užine od doma kako bi izbjegli kupovanje u pekari, a druženje u kafiću zamijeniti druženjem na klupi u parku ili školi, što je bolja opcija za čuvanje novaca, ali i za samo druženje.
Magdalena Mikulić, 3. e

Kada imam kuhano doma, pojedem prije škole. Pokušavam izbjegavati doručkovati u školi i ostaviti to za poslije škole, što mi ne uspijeva. Puno trošim na osobne potrepštine. Ne uspijem uštedjeti jer prioriziram svoje želje za, na primjer, šminkom ili odjećom više nego za štednjom. Nastojim odvojiti sitniše za kraj mjeseca, ali ako na kraju mjeseca zaškripi, uzmem pa potrošim i to. Savjetujem drugima da budu pametniji i pokušaju štedjeti što više. Sve je poskupjelo do tog nivoa da se ne može normalno živjeti.
Iva Tolnaj, 3. e

Ne štedim jer ne moram štedjeti pošto ne kupujem stvari koje mi ne trebaju. Novce koji mi ostanu od rođendana ili za neko putovanje uopće ne trošim jer mi ne treba ni za što posebno. Vodu nosim od kuće, a za hranu kupim prstiće za 50 centi. Savjetujem da trošite na ono što želite samo ako vam je zaista potrebno.
Žarko Adamović, 3. e

Tekst i fotografije: Petra Eri i Iris Kovačević, 2. b

