Putovanja,  Školske kronike

Posjet Satiričkom kazalištu Kerempuh

Kontroverzne teme prikazane na moderan način

Dana 13. prosinca 2023. godine učenici i djelatnici Gimnazije Bjelovar posjetili su Satirično kazalište Kerempuh i pogledali predstavu Kralj Ubu. Predstava traje devedeset minuta, a njezina premijera održala se početkom 2023. godine. Redatelj ove drame je Miran Kurspahić, a ulogu kralja Ubua predstavio nam je Borko Perić. 

            Predstava se svidjela publici, učenicima i djelatnicima Gimnazije Bjelovar. Unatoč tome što je cijelo kazalište odjekivalo smijehom, ove godine učenici i profesori su o predstavi govorili s nešto malo manje žara u odnosu na prošlogodišnjeg Škrtca. Mišljenja su bila raznolika i većina gledatelja pripisali su predstavi neku prednost ili nedostatak. Učenicima i profesorima svidjele su se moderne teme i problemi te njihov šaljiv prikaz, ali im se brz tijek radnje nešto manje svidio. Predstava je prikazivala mnogo kontroverznih tema te neke popularne teme, kao npr. rasizam, homofobiju, feminizam, a glumci su prikazali ponašanja pojedinih pripadnika spomenutih podskupina i subkultura u današnjem svijetu preuveličavanjem na sceni. Tim načinom obrade uspjeli su šokirati i nasmijati publiku. Prema ponašanju gledatelja, ocjena ovogodišnje predstave također je vrlo visoka što se moglo uočiti na osmijesima učenika tijekom, ali i nakon završetka predstave. 

Tekst: Valentina Đurin, 2. c