Školske kronike

Dan kravate – ponosa Hrvata!

Jeste li znali da postoji čak 85 načina vezanja kravate?

Tekst: Ivona Kušec, 4. c

Fotografije: Leon Klemše, 2. a

Kravata, kao simbol elegancije i profinjenosti, potječe upravo od Hrvata. Još u 17. stoljeću kravata je očarala Francuze, konkretno, mladog kralja Luja XIV. koji je tada imao samo sedam godina. Ubrzo se kravata proširila Europom kao znak otmjenosti. Hrvatski sabor je 18. listopada proglasio Danom kravate.

Da ni u našoj školi Dan kravate ne bi ostao nezabilježen, potrudila se profesorica povijesti Melita Štimac s nekoliko članova Povijesne skupine. Učenici su pripremili prezentaciju kojom su nas upoznali s poviješću kravate, ali i zanimljivostima o istoj. Primjerice, jeste li znali da postoji čak 85 načina vezanja kravate? Ili da boja koju nosite veže neku karakternu osobinu? Tako se smatra da crvena kravata predstavlja ljubav i hrabrost, plava predstavlja spokoj, a onaj koji ju nosi zacijelo je pošten i tih, crna kravata može značiti eleganciju, žuta sreću i mladost, a smeđa profesionalnost. Učenici su izveli i zanimljiv igrokaz kojim su nam dočarali upravo Luja XIV. i njegovu očaranost kravatom. „Duljina 808 puta 25, to su mjere koje zadivile su svijet”, stihovi su pjesme koju je za kraj izveo učenik Ante Krešić, a nakon toga su svi zainteresirani učenici i profesori imali priliku naučiti vezati kravatu putem radionice vezanja kravate uz pomoć učenika – članova Povijesne skupine.Ostavi odgovor