-
Crtice iz povijesti bjelovarske Gimnazije: školska godina 1911./12.
Štrajk učenika Školska godina 1911./12. primjer je vrlo turbulentnog razdoblja u povijesti bjelovarske Gimnazije. Godinu su obilježile i pokoje pozitivne promjene, ali najznačajniji događaj bio je štrajk učenika zbog kojeg je izgubljeno 13 nastavnih dana. Započevši s pozitivnim promjenama, možemo spomenuti datum 4. ožujka 1912. godine kada je počela nastava gimnastike u dvorani “Hrvatskog sokola”, čime je svaki razredni odjel bio obavezan vježbati dva sata tjedno. Također, te je školske godine utemeljen tečaj strijeljanja koji su upisala 22 učenika. Iz godišnjeg školskog izvještaja saznajemo da 14. ožujka 1912. g. na nastavu nije došla polovica učenika, a 15. ožujka nastava je obustavljena do 10. travnja. Razlozi štrajka bili su potaknuti politikom.…