Putovanja,  Školske kronike

Izlet u Krapinu

Posjetili smo Muzej krapinskih neandertalaca

Tekst i fotografija: Petra Kokan, 2. a

U srijedu 9. studenog 2022. godine učenici 2. a, 2. b, 2. c, 2. d, 2. e i 4. c razreda Gimnazije Bjelovar posjetili su Muzej krapinskih neandertalaca u organizaciji profesorica Željke Holjević i Jadranke Lusavec. Učenici su obišli stalni postav Muzeja te su sudjelovali u zanimljivoj paleontološkoj radionici „Lubanje hominina“. Na radionici učenici su proučavali replike lubanja izumrlih ljudskih predaka te mjerili i prepoznavali lubanje različitih vrsta pračovjeka. Radionicu je vodila viša muzejska pedagoginja Lorka Lončar Uvodić.

Muzej krapinskih neandertalaca smješten je u gradu Krapini, nedaleko svjetski poznatog nalazišta krapinskih neandertalaca, uz Hušnjakovo brdo. Sama arhitektura Muzeja dočarava stanište europskog pračovjeka, a postava Muzeja otkriva kulturu, rituale i način života neandertalaca. Krapinski pračovjek, znanstveno poznat kao Homo sapiens neanderthalensis, otkriven je 1899. godine zahvaljujući profesoru Dragutinu Gorjanoviću-Krambergeru. Ovo krapinsko nalazište zaštićeno je kao prvi paleontološki spomenik prirode Republike Hrvatske (1961.).

Ostavi odgovor