Gizmusovci
Rubrika sadrži glas urednika i učenika koji stoje iza Gizmusa. Rubrika Riječ urednika služi kao uvodnik u školski list. U rubrici O nama predstavljeni su članovi novinarske skupine. U Temi broja nalaze se članci koji obilježavaju novo izdanje lista.
-
Nekad bez prava na školu, danas većina
Po prvi put u Gimnaziji Bjelovar bilo je više učenica nego učenika školske godine 1963./1964. Tako je i ostalo sve do današnjih dana. Te godine Gimnazija je postala ,,ženska” škola s pet puta više učenica nego učenika. Tekst: Lucija Knežević, 2. e Istaknuta slika: Pixabay (pristupljeno 19. 5. 2026.)
-
U kino samo uz odobrenje škole!
Zamislite da ne možete pogledati novi film koji je stigao u kino ukoliko ga vaši učitelji prije nisu odobrili! Baš je tako bilo školske godine 1951./1952. Učitelji bi dobili tri ulaznice za kino za svaki novi film te morali biti na kinopredstavama. Onda bi ih morali ocijeniti i odobriti jesu li prikladni za učenike. Tekst: Lucija Knežević, 2. e Istaknuta slika: Pixabay (pristupljeno 19. 5. 2026.)
-
Škola pomaže drugima
I danas je humanitarnost važno obilježje Gimnazije Bjelovar, no posebno se ona istaknula 1943. godine. Ljudi na području Nezavisne Države Hrvatske podnosili su ljudske i materijalne žrtve, bolest i glad. Državna niža gimnazija u Dubrovniku poslala je pismo bjelovarskoj Gimnaziji, u kojem se molilo za hranu za djecu zbog gladi u Dubrovniku. Dobivali su 110 grama brašna dnevno i to je bilo sve. Bjelovarska gimnazija prikupila je za njihovu djecu oko pet tona krumpira, graha, kukuruza i brašna. Sakupljanje hrane za Dubrovnik pokazuje da su Bjelovarčani uvijek imali razumijevanja za tuđe nevolje te da se Bjelovar smatrao oazom relativnog mira u kojoj se može pronaći razumijevanje i pomoć. Tekst: Matija…
-
Nastava bez školske zgrade
Osnovni preduvjeti za rad neke škole jesu prostor, oprema, nastavnici i učenici. Za vrijeme Drugog svjetskog rata, od jeseni 1942. do kraja rata, Gimnazija nije imala prvi uvjet. Škola je često ostajala bez svog radnog prostora. U školskoj godini 1942./43. njemačka je vojska zauzela zgradu Gimnazije, 26. listopada 1942. Nastava se u zgradi nije mogla održavati, sve dok je njemačka vojska nije napustila nakon osam dana. No problem nije bio riješen, već je početkom siječnja 1943. godine Hrvatska vojska zauzela gimnazijsku zgradu, pretvorivši je u pričuvnu bolnicu. Ravnatelj je poslao pismo Ministarstvu narodne prosvjete žaleći se na nedostatak školskog prostora jer su u zgradi bili domobrani i njemački oružnici. Ravnatelj…
-
Modelarstvo u gimnaziji
Školske godine 1942./43. u školi su teško djelovale različite učeničke organizacije. Zanimljivo je da je radila modelarsko-zrakoplovna skupina, koju je vodio poručnik Hrvatskoga ratnog zrakoplovstva. Učenici su izrađivali zrakoplovne modele, a nastava se održavala dva puta tjedno po tri sata u dvorišnoj zgradi. Potreban materijal nabavljala je škola te su se gotovi modeli ispitivali na brijegu iznad Mlinovca. Unatoč uspješnom radu učenika, već iduće školske godine modelarsko-zrakoplovna skupina nije djelovala. Tekst: Matija Lončarević, 3. a Istaknuta slika: Pixabay (pristupljeno 21. 4. 2026.)