Gizmusovci
Rubrika sadrži glas urednika i učenika koji stoje iza Gizmusa. Rubrika Riječ urednika služi kao uvodnik u školski list. U rubrici O nama predstavljeni su članovi novinarske skupine. U Temi broja nalaze se članci koji obilježavaju novo izdanje lista.
-
Samo uz pratnju roditelja…
Boravak u školi, ali i izvan nje 1927. godine razlikovao se od današnjeg. Dana 17. listopada odlučeno je da učenici Gimnazije Bjelovar zimi smiju biti vani poslije 18 sati samo u prijekoj potrebi. Nisu smjeli biti sami, već uz pratnju roditelja. Izleti i posjete kulturnim ustanovama nije bilo moguće, osim učenicima dobrog učenja i vladanja koji su povremeno smjeli pogledati koju kino predstavu. Za to im je cijeli Savjet morao dati dopuštenje. Tekst: Petra Eri, 3. b Istaknuta slika: Pixabay (13. 4. 2026.)
-
Škola u ratnim okolnostima
U školskim godinama 1914./15. i 1915./16. nastava nije normalno funkcionirala zbog rata. Često je bila prekinuta nastava jer su se školske zgrade koristile za vojne potrebe, poput bolnica ili za smještaj vojske. Mnogi učenici i profesori nisu mogli dolaziti u školu zbog ratnih okolnosti, pa je bilo teško organizirati nastavu. U tom razdoblju ukinute su i učeničke zadruge, poput učeničke čitaonice i tamburaškog orkestra. Unatoč tome, škola je pokušavala naći način da se nastava ipak održi. Posebni odbor imao je zadatak pronaći privatne prostorije za održavanje nastave i o njima brinuti, a predsjednik Odbora bio je dr. Miroslav pl. Strižić. Za održavanje školskih prostorija novac su skupljali roditelji, prijatelji i…
-
Cjelodnevna nastava – ne tako nova ideja
U školskoj godini 1931./32., u Gimnaziji dolazi do znatne promjene. Te godine Ministarstvo prosvjete odlučilo je u školu uvesti cjelodnevnu nastavu iz pedagoških razloga te zbog žalbi roditelja. Razlog zahtijevanja cjelodnevne nastave bio je što su se učenici previše umarali radeći samo prijepodne. Veliki problem tada je predstavljao i veliki interes za sport koji su roditelji smatrali krivcem za nerad učenika. S obzirom na to da tada nisu postojale dvije smjene, učenici su u školu išli prije i poslije podne, a to je i razlog zbog čega je organizirana učenička kuhinja. U njoj su učenici mogli jesti te boraviti između prijepodnevnog i poslijepodnevnog dijela nastave. Ove činjenice pokazuju nam kako…
-
Gimnazija imala školski vrt
Godina je 1929., a Gimnaziju je dočekalo iznenađenje. Naime, gradsko poglavarstvo darovalo je tadašnjoj Državnoj realnoj gimnaziji u Bjelovaru zgradu i zemljište iza školskog teritorija, a ono je iskorišteno kao školski vrt. Vrt se dijelio na voćnjak i cvjetnjak, a uređivali su ga sami učenici. Korištena je i dobivena zgrada, najvjerojatnije kao školska knjižnica i čitaonica, no za to ne postoje dokazi. Tekst: Patricia Prigl, 3. c Istaknuta slika: Pixabay
-
Gimnazija u novoj zgradi
U školskoj godini 1900./01. naša škola je dobila novu zgradu, u kojoj se i danas održava nastava. Zgrada Velike gimnazije je dovršena u kolovozu 1901. godine i opremljena namještajem. Službeno povjerenstvo ju je proglasilo upotrebljivom za djecu. Zgradu je podigao Grad Bjelovar, na svoj trošak. Učenici su nastavu u današnjoj zgradi naše škole započeli u školskoj godini 1901./1902. Tekst: Matija Lončarević, 3. a