
Edukacija učenika u Hrvatskom Crvenom križu
Što učiniti i kako pomoći u hitnim situacijama?
Na terenskoj nastavi u Zagrebu učenici su posjetili Hrvatski Crveni Križ gdje su naučili postupke pružanja prve pomoći u hitnim situacijama.
Učenici Gimnazije Bjelovar 11. studenoga 2024. godine posjetili su Hrvatski Crveni križ u Zagrebu. Kroz film, predavanje i vježbe učenici su učili su o povijesti, nastanku Crvenog križa te kako postupati u hitnim situacijama. Također, isprobavali su pravilno pružanje prve pomoći unesrećenim osobama u hitnim situacijama.

Povijest Crvenog križa
Osnivač Crvenog križa je Jean Henry Dunant (8. 5. 1828., Ženeva – 30. 10. 1910., Heiden). Bitka kod Solferina navela ga je da predloži konvenciju, koja je usvojena i prema kojoj se u ratu moraju poštedjeti svi bolesni i ranjivi vojnici te sanitetsko osoblje. Godine 1901. osvojio je Nobelovu nagradu za mir.
Nastanak zastave Crvenog križa
Zastava Crvenog križa izgleda poput švicarske zastave, samo što je podloga bijela, koja označava mir, a križ je crven. Službeno je nastala potpisivanjem Ženevske konvencije. No, također se koristi i zastava bez križa s crvenim polumjesecom, ali u muslimanskim zemljama. Postoji i neutralna zastava s bijelom podlogom i dijamantom.

Povijest Hrvatskog Crvenog križa
Prvi osnovani Crveni križ u Hrvatskoj bio je u Zadru, zatim u Dubrovniku i Zagrebu, odakle se nastavio širiti. Od 1991. godine pod nazivom Hrvatski Crveni križ djeluje kao samostalno nacionalno društvo Crvenog križa Republike Hrvatske sa Središnjim uredom u Zagrebu i s društvima Crvenog križa u općinama, gradovima i županijama.
Kako postupati u hitnim situacijama?
Za početak je dobro imati pripremljenu torbu u kući za hitne i nenadane situacije, kao što su: potres, rat i sl. zato što Crveni križ djeluje nakon 72h ukoliko niste u velikoj opasnosti, a do tada se trebate snaći sami. Stoga je najbolje kod kuće uvijek imati spremnu torbu u kojoj bi se trebale nalaziti sljedeće stvari: voda, hrana koja daje energiju i ne može se brzo pokvariti, lijekovi, kabanica, pribor za prvu pomoć. Naravno, bilo bi dobro imati digitalne kopije svih osobnih dokumenata.

Darivanje krvi
Hrvatski Crveni križ je utemeljitelj dobrovoljnog darivanja krvi, a djeluje prema osnovnim načelima – daruj krv dobrovoljno, besplatno, solidarno i anonimno. Na predavanju o darivanju krvi učenici su saznali da je za darivanje krvi potrebno imati 18 ili više godina te da se prije darivanja trebaju odraditi određene analize.
Radionice pružanja prve pomoći
Na samom kraju ovog edukativnog posjeta, učenici su sudjelovali u vježbama i naučili pružati prvu pomoć ozlijeđenim ili unesrećenim osobama do dolaska stručne medicinske pomoći. Učenici su vježbali postupke davanja umjetnog disanja i oživljavanja odraslih osoba u nesreći, kao i bebama i maloj djeci. Također, vježbali su kako pravilno izvesti Heimlichov zahvat kod osoba koje se guše.




Stečena znanja i vještine
Ovakvom zanimljivom edukacijom učenici su naučili i unaprijedili svoje znanje te stekli vještine potrebne za reagiranje u izvanrednim i hitnim situacijama. Također, osvijestili su zašto je važno dobrovoljno darivati krv te da je bolje pružiti bilo kakvu prvu pomoć osobama u nesreći nego nikakvu.
Tekst i fotografije: Larisa Blažeković, 2. b

