Istraživačko novinarstvo,  Školske kronike

Rezultati anonimne ankete o slušanosti glazbe

Glazbeni trendovi među bjelovarskim gimnazijalcima 

Tijekom veljače 2024. godine u Gimnaziji Bjelovar provedena je anketa na temu glazbenih trendova među gimnazijalcima, čiji je cilj bio ispitati slušanost glazbe među učenicima Gimnazije Bjelovar, saznati koliko često i koju vrstu glazbe slušaju, koliko im je glazba važna u životu, koliko često odlaze na koncerte, što misle o mjuziklima i filmskoj glazbi, prate li aktualna pjevačka natjecanja, jesu li zadovoljni ponuđenom glazbom u bjelovarskim klubovima ili u koncertnim dvoranama/arenama diljem Republike Hrvatske. Provedena anketa bila je anonimna, a provedena je na uzorku od 167 učenika prvih, drugih, trećih i četvrtih razreda. U nastavku možete pročitati rezultate ankete.

Rock and roll ili turbofolk?

Većina ispitanih učenika (41 %) sluša glazbu u vremenskom periodu od tri do četiri sata dnevno, dok njih 38 % sluša glazbu od jedan do dva sata dnevno. Naravno, uvijek postoje iznimke pa je tako jedan ispitanik odgovorio kako glazbu ne sluša nikada. Na pitanje kada najčešće slušaju glazbu, najviše učenika je odgovorilo kako slušaju glazbu neprestano te kada se žele opustiti, a jedan od zanimljivih odgovora bio je ,,kada čistim”. Žanrovi glazbe koje slušaju učenici naše škole su raznoliki, no najslušaniji su rock and roll (13 %), turbofolk (20 %) i pop (23 %). Da učenici naše škole gotovo jednako cijene domaću i stranu glazbu, potvrđuje nam odnos glasova po ovom pitanju, 54 % (domaća) naspram 46 % (strana). Slično je i s instrumentalima koje sluša 51 % učenika, a 49 % ne sluša. Saznali smo i koji je period glazbe najdraži našim učenicima, te zaključili kako vole živjeti u sadašnjosti jer je njih 35 % odgovorilo kako najčešće slušaju aktualnu glazbu. Osim ove glazbe, cijene glazbu iz 2000-ih te 80-ih godina. 

Većina učenika ne voli mjuzikle, ali filmsku glazbu smatraju korisnom

Učenici naše škole uživaju i u živoj glazbi, njih 31 % odlazi na koncerte jednom do dva puta godišnje. Ipak, njih 23 % odlazi na koncerte samo kada se održavaju u njihovom gradu, a mali je postotak onih (9 %) koji koncerte toliko vole da na njih odlaze čak više od pet puta u godini. Na pitanje o mjuziklima dobili smo razne odgovore, 37 % učenika uglavnom ne voli mjuzikle, no smatraju da su neki ipak vrijedni gledanja, 28 % učenika ponekad pogleda neki mjuzikl, dok njih 20 % uopće ne voli mjuzikle. Najmanje je onih koji u mjuziklima uživaju, njih 15 %.

Pretpostavljamo kako većina ispitanika uživa u filmovima, no što je s filmskom glazbom? Većina naših učenika (42 %) smatra kako ona doprinosi filmu, njih 27 % sluša takvu glazbu i zasebno (ne samo u filmu), dok se samo dvoje učenika izjasnilo kako im glazba u filmovima smeta.

Baby Lasagna ili Let 3?

Pitali smo učenike za njihovo mišljenje o glazbi u bjelovarskim klubovima. Prosječna ocjena ponuđene glazbe u bjelovarskim klubovima je dobar (3,00). Ipak, malo su zadovoljniji odabirom izvođača na manifestacijama grada Bjelovara, poput Terezijane, pa su tom odabiru dali ocjenu 3,33.

Znamo kako naši učenici uglavnom vole glazbu, no saznali smo da ne misle jednako o pjevačkim natjecanjima poput The Voice. Njih 68 % odgovorilo je kako ne prate takva natjecanja. Razlozi su razni, a najčešće navode kako su to uglavnom dobra natjecanja, ali ne sva (31 %) ili da su dosadna (13 %). Ipak, većina učenika se slaže kako takva natjecanja mogu pomoći mladim glazbenicima (31 %). Njih 20 % uživa u takvim natjecanjima te ih smatra zabavnima, dok ih troje ispitanika prati samo zbog članova žirija. Za razliku od pjevačkih natjecanja, većina ispitanika prati Doru i Euroviziju (62 %). Naravno, oni koji prate imaju i favorite, a najviše njih navija za Baby Lasagnu (29 %), slijedi ga Vatra sa 20 % glasova, te Let 3 sa 16 %.

Turbofolk (ne)primjeren za izvođenje u arenama i koncertnim dvoranama?

Turbofolk i pop-folk glazba sve je izvođenija u arenama Republike Hrvatske te izaziva razne komentare na društvenim mrežama, ali i u narodu. Je li primjerena ili ne, što misle naši učenici? Većina je po ovom pitanju neutralna (34 %). Njih 27 % slaže se s izvođenjem takve glazbe, dok je njih 23 % neutralno, iako nikada ne bi sami otišli na takav koncert. Za razliku od njih, 13 % ispitanih bilo je na takvim koncertima. Samo njih sedmero navodi kako takva glazba nije primjerena za izvođenje u našim arenama.

Odgovori su se znatno promijenili kada smo postavili pitanje o izvođenju takve glazbe u koncertnim dvoranama poput KD Vatroslav Lisinski. Čak 44 % ispitanih to smatra neprimjerenim, njih 42 % je neutralno, dok se oni ostali slažu s izvođenjem takve glazbe i u koncertnim dvoranama.

Za kraj smo tražili naše učenike/ispitanike preporuke glazbenih izvođača ili koncert na koji bi valjalo poći. Dobili smo razne preporuke, od kojih ćemo izdvojiti najčešće ponavljane prijedloge ili one najzanimljivije. Od izvođača gimnazijalci nam preporučuju Damira Urbana, Aleksandru Prijović, Thompsona, Lepu Brenu, Prljavo Kazalište, Parni Valjak, Tošu Proeskog, Tomu Zdravkovića… ,,Neki izvođači koji će izvoditi pjesme iz 80-ih, npr. Bijelo dugme.“, ,,Krankšvester napravi najjači show.“, ,,Ja slušam kišu i pucketanje vatre.“, neki su od ponuđenih prijedloga. Od koncerata preporučuju nam školski koncert ,,Ljubav je…”, koncert Eda Sheerana, Thompsonov koncert, koncert Taylor Swift – The Eras Tour, See Star Festival u Umagu, koncert ,,Progledaj srcem’,” koncerte Coldplaya, Zdravka Čolića, Bajage i Instruktora… Na kraju, izdvojila bih poruku jednog ispitanika: ,,Ako razmišljate da li da odete na neki koncert, idite jer će vam biti odlično“.

Učenici Gimnazije Bjelovar svakodnevno uživaju u glazbi, a u njihovim ušima najčešće odzvanja aktualna domaća ili strana glazba, žanrova poput rocka, popa ili turbofolka. Vole odlaziti na koncerte, uglavnom vole mjuzikle, a u filmskoj glazbi uživaju. Ne prate aktualna pjevačka natjecanja, ali ih cijene, iako na Dori imaju svoje favorite. Smatraju kako ima mjesta za napredak u ponudi glazbe koja se pušta u bjelovarskim klubovima te u odabiru izvođača na manifestacijama. Po pitanju izvođenja turbofolka u arenama diljem Hrvatske uglavnom su neutralni, ali smatraju takvu vrstu glazbe neprimjerenom za npr. KD Vatroslav Lisinski. Ono u što smo sigurni jest da je život gimnazijalaca nezamisliv bez glazbe.

Tekst i grafički prikazi: Lucija Prebanić, 4. c