Jeste li znali?

Portret jedne hrabre žene uoči obilježavanja Dana žena

Marija Jurić Zagorka – novinarka, književnica, aktivistica za ženska prava

Njezin životni put bio je inspiracija generacijama žena koje su došle nakon nje, a njezino nasljeđe i danas živi kroz njena djela te njezinu nevjerojatnu snagu i odlučnost. Marija Jurić Zagorka nije samo književnica, već simbol hrabrosti i upornosti, čija je borba za pravdu i slobodu oblikovala hrvatsku kulturu i društvo.

Pionirka u mnogim područjima

Marija Jurić Zagorka, istaknuta hrvatska spisateljica, rođena je 1873. godine u Negovcu kraj Vrbovca. Djetinjstvo je provela u Hrvatskom zagorju u imućnoj obitelji. Unatoč tome, djetinjstvo joj je zbog nesređenih obiteljskih odnosa bilo poprilično nesretno. Njezin život obilježen je hrabrošću, intelektom i željom za promjenom.

Statua Marije Jurić Zagorke (Memorijalni stan M. J. Zagorke)

Zagorka je bila pionirka u mnogim područjima, ističući se kao novinarka, književnica i aktivistica. Bila je prva profesionalna politička novinarka u Hrvatskoj, zagovornica ženskih prava, jedna od najčitanijih hrvatskih književnica, suosnivačica Hrvatskog novinarskog društva, književnica, dramatičarka, scenaristica, pionirka znanstvene fantastike, osnivačica prve ženske sindikalne organizacije u Hrvatskoj.

Njezin put bio je pun izazova i prepreka. U školi se isticala kao iznimno nadarena učenica, a neki viši oblik obrazovanja nije stekla. Otac ju je pokušao poslati u Švicarsku na studij, no na inzistiranje majke, sa samo 15 godina stupila je u dogovoreni brak s mađarskim činovnikom.

Smatrana poput žene u javnoj kući

Kao novinarka, postala je prva stalna dopisnica Obzora, otvoreno govoreći o temama kao što su ženska prava, politika i društvene nepravde. Njezin neustrašiv stav i zalaganje donijeli su joj poštovanje, ali i suočavanje s brojnim preprekama. Naravno, bilo je kompromisa, većinu tekstova pisala je anonimno. Glavni urednik smatrao je da je prisustvo ženske osobe u redakciji ,,kulturni i moralni skandal” ali je Marija bila toliko dobra novinarka, da bi bila prava šteta da nije pisala.

Svugdje sam bila dočekivana s nepovjerenjem i prezirom jer je žena u politici u 19. stoljeću bila smatrana poput žene u javnoj kući. U redakciji Obzora svatko me gledao s čuđenjem (…) A ja sam u prvom redu širila feminizam i u ženama budila volju da sudjeluju u javnom životu. Moja je težnja uvijek bila emancipacija žena.

Ipak, njezin najznačajniji doprinos dolazi kroz književnost. Zagorka je ostvarila neke od najpoznatijih povijesnih romana u hrvatskoj književnosti, a među njima se ističe Grička vještica, roman koji je postao klasik. Njezine priče o ljubavi, intrigama i borbi za pravdu osvojile su srca čitatelja diljem svijeta.

Zagorkini romani tiskali su se u Jutarnjem listu

Aktivistica za ženska prava

Marija Jurić Zagorka također je bila aktivistica za ženska prava i socijalnu pravdu. Borila se za prava žena, osniva prvu žensku sindikalnu organizaciju. Ističe važnost obrazovanja kao sredstva za oslobađanje društva od predrasuda i nejednakosti. Pokreće Ženski list, prvi časopis u Hrvatskoj namijenjen isključivo ženskoj publici, a list je od samog početka imao feministički i domoljubni predznak. Također je jedna od osnivačica Društva hrvatskih književnica.

Nažalost, tek u drugoj polovici i krajem 20. stoljeća književni svijet prihvaća Mariju Jurić Zagorku – ženu koja je bila daleko ispred svojeg vremena. No, njezino je stvaralaštvo neprocjenjivo i vječno.

Tekst: Marla Pinjuh, 1. b