Informiraju,  Istraživačko novinarstvo

Pogled na svijet očima djeteta daje boju životnom sivilu

Maleni učitelji za velike

Je li život doista siv? Jesu li ljudi zaboravili kako treba živjeti, a ne samo puko preživljavati? Što nam može pomoći u održavanju našeg mentalnog zdravlja? Znamo da ljubav, prijateljstvo te zdrave navike života pomažu očuvanju dobrog mentalnog zdravlja, no stariji često zaborave to provesti u djelo, dok su mlađoj populaciji ovakve stvari prilično jasne. Stoga sam odlučila potražiti jednostavne savjete upravo od onih najiskrenijih. Zvat ću ih malenim učiteljima. Posjetila sam učenike Područne škole Pavlovac te razgovarala s djecom koji pohađaju Dječji vrtić ‟Slatki potok”, Veliki Grđevac. Što je ljubav, kako steći prijatelja, kako se nositi s tugom i gdje se skriva ljepota svijeta otkrili su nam Eva (4), Nora (5), Marijan (7), Petar (7), Nikolina (8), David (8), Patrik (9), Luka (9), Ines (10) i Vinko (10). Gledanje na svijet njihovim očima, život dobiva smisao, a sivi svijet postaje obojan živopisnim bojama.

Ljubav i prijateljstvo zaista nisu komplicirane stvari

„Ljubav su i sami ljudi, ona je skrivena u svima nama, od roditelja, prijatelja pa do ljudi koje i ne poznajemo.”

Prvo se moramo vratiti osnovama, onom najvažnijem, a to je ljubav. Ljubav stvara, spaja ljude, usrećuje i donosi toplinu u srca. Što malenima znači ljubav? Većina njih kaže da je ljubav kada netko nekoga voli, naravno, a voljeti znači biti prijatelj, podržavati i pomagati, tješiti kada je potrebno, prihvatiti, ne odbacivati, grliti kada je teško ili kada osobi jednostavno želiš pokazati da je voliš… Voljeti, kažu maleni, lako je. Noru (5) ljubav podsjeća na tople zagrljaje, a Marijan (7) poručuje kako su ljubav i sami ljudi te da je ona skrivena u svima nama, od roditelja, prijatelja pa do ljudi koje i ne poznajem. Iz svega možemo zaključiti kako ljubav i nije neka komplicirana stvar.

Jedan od uzroka mentalnih poteškoća upravo je usamljenost. Danas je moderno imati mnogo prijatelja na društvenim mrežama, no jesu li to istinski prijatelji? Maleni učitelji objasnili su mi kako možemo steći prave i iskrene prijatelje. Oni najmlađi tvrde kako je dovoljno samo izaći iz kuće. Oni malo stariji shvaćaju da to ipak nije tako lako. „Započneš razgovor s nekime, bolje ga upoznaš pa se možeš s njim i poigrati. Da, i odrasli se trebaju igrati.”, poručuje Patrik (9). Smatraju kako nam ne može svatko biti prijatelj, ali da mi možemo biti prijatelj svakome. A kako se to radi? Jednostavno, prema svima se moramo lijepo ponašati, kažu maleni. „Svakome moraš pružiti šansu”, kaže Nikolina. Ako se netko prema nama ne ponaša lijepo ili se osjećamo usamljenima, trebali bismo potražiti pomoć. Luka (9) smatra da je tužno kada nas netko odbaci, a Ines misli da nitko nije takav bez razloga te da bismo ih trebali razumjeti i pokušati im pomoći.  

Utjecaj tehnologije na društvo, naročito u vrijeme pandemije COVIDA-19, toliko je snažan da smo se zaboravili družiti bez ekrana što utječe na naše mentalno zdravlje. Rat u Ukrajini, Izraelu i Palestini mogu nam poslužiti kao primjer. Zlo je pokretač svih svjetskih katastrofa pa sam pitala malene odakle ono uopće dolazi. Maleni kažu kako se nitko ne rodi zločest te da zločesti postajemo zbog tuge ili zato što nešto ne razumijemo ili su nas prijatelji napustili. Zlo, dakle, prema našim malenima, nije došlo samo od sebe. Petogodišnja Nora upozorava da zlo često dolazi i od starijih, od roditelja, koji svoju djecu nisu naučili biti dobri i voljeti. U medijima sve češće čujemo za ubojstva, silovanja, vršnjačka nasilja i slično, sve to plaši malene. Kažu da bismo trebali biti dobri prema ljudima oko nas kako oni ne bi postali zli.

U životu je najvažnije voljeti, a voljeti možemo svakoga

Kako bismo se osjećali dobro i bili sretni, trebali bismo spoznati prave vrijednosti u životu. Je li to novac, slava ili pak moć? Zamolila sam malene učitelje da nas podsjete na najvažnije vrijednosti života. Evo što nam poručuju. Najvažnija je ljubav, a sad već znamo što ona jest. Oni mlađi kažu da su najvažniji obitelj i prijatelji, a sada znamo kako ih pronaći i zadržati ih. Davidu (8) je najvažnije pomagati drugima i ne svađati se. Marijanu (7) je važno biti sretan, barem pokušati. No, teško je sve ovo kada se boriš s bolešću, pa Vinko (10) kaže da je najvažnije zdravlje. Dakle, u životu je najvažnije voljeti, a voljeti se može bilo koga i bilo što, pronaći svoj mali krug velikih ljudi i prema njima se lijepo odnositi, održati zdravlje i, usprkos svemu, pokušati biti sretan. Možemo primijetiti kako ovdje nisu spomenuti slava, moć, novac… 

Crteži učenika Područne škole Veliki Grđevac: osobe dobrog mentalnog zdravlja (slika gore) i osobe kojima je mentalno zdravlje narušeno (dolje)

Vratimo se sad na onaj naš sivi, tmurni svijet. Psst… moram vam odati jednu tajnu, on je zapravo lijep. Gdje se to onda skrila ljepota? Maleni učitelji kažu da je tražite duboko u svom srcu. Ako vam je to preteško, onda je potražite u drugima, „jer svatko ima neku vrstu ljepote”, kaže Luka (9). „Ljepota je i u zajedništvu, u veselju, pa i u malenom Isusu”, kaže Nora (5). „Okrenite se oko sebe i potražite je u prirodi ili u zvijezdama, negdje izvan planeta”, savjetuje Ines (10). Tajna ljepote je da je ona baš svugdje jer svakome je nešto lijepo, složili su se maleni učitelji.

Suze i strah su u redu

Svi veliki trebali bi gledati na život očima djeteta kako bi uvidjeli njegovo šarenilo i znali se nositi s onim malo tamnijim nijansama koje nam život pruža.

Često je upravo loše nošenje s tugom izvor raznih mentalnih poteškoća, kao na primjer depresije. Maleni učitelji kažu da tugu ne trebamo skrivati, već potražiti pomoć drugoga koji će nas razveseliti. „Kad tugujemo, moramo se pokušati nasmijati”, kaže Marijan (7). „Možemo zagrliti voljenu osobu, bracu ili seku”, savjetuje Vinko (10). „Možemo jednostavno malo pričekati da postanemo sretni, a možemo se i okupirati nečim drugim poput igre”, poručuje Patrik (9). „Ako vidimo nekoga da je tužan, trebali bismo mu pružiti ruku i pokušati mu pomoći, ali samo ako on to prihvaća i želi”, poručuje Nora (5). Na kraju, „moramo se isplakati kada smo tužni, suze su u redu jer će nas to, prije ili kasnije, dovesti do smijeha”, kaže David (8). Ako je izvor tuge gubitak voljene osobe, maleni učitelji se slažu da je tada teško. Tada trebamo plakati i pustiti emocije da izađu van. Petar (7) kaže da će nam „kroz par dana biti lakše, ali da tu osobu nikada ne smijemo zaboraviti, već je trebamo držati u srcu”, a Vinko (10) poručuje „da je samo trebamo potražiti duboko u nama, u našem srcu”. 

Za kraj maleni učitelji kažu da je strah ponekad u redu, ali u životu trebamo biti hrabri i ne smijemo se bojati neuspjeha. Maleni učitelji se slažu da je hrabro potražiti pomoć kada nam je ona potrebna te da hrabar stvarno može biti svatko.

  Maleni učitelji dali su mi izvrsne savjete za očuvanje mentalnog zdravlja. Oni žele pomoći velikima jer veliki su njihovi učitelji koji malenima ostavljaju svijet. Svi veliki trebali bi gledati na život očima djeteta kako bi uvidjeli njegovo šarenilo i znali se nositi s onim malo tamnijim nijansama koje nam život pruža. Neiskvaren je pogled djeteta, poštujmo ga!

Učenici PŠ Pavlovac ilustriraju ljudske emocije
nakon provedenog razgovora

Tekst i fotografije: Lucija Prebanić, 4. c